Bölge Seçimi

Fiyat Aralığı

HEMEN ARA
Sıralama:

Günlük Kiralık

İstanbul / Beylikdüzü

19.08.2017 17:59:36
Beylikdüzüİstanbul'da planlı kentleşmenin yeni yüzünü temsil eden ve 4-5 yıldır çok büyük gelişme gösteren ilçemiz Beylikdüzü planlı yerleşim yerlerimizden bir tanesidir. Geniş caddeleri, bulvarları ve yeşillik alanlarıyla düzenli bir yapılanmayı görebileceğimiz ve yaşamak için tercih edilecek ilçelerimizdendir. Son dönemlerde yıldızı parlayan Beylikdüzü her yıl ortlama 1-2 milyon kişi Tüyap Fuar Merkezine iş ve aktivite amaçlı gelmektedir. Tüyap Fuar Merkezi aslında Beylikdüzü'nün sembolü haline gelmiş ve Beylikdüzü ilçesinin parlamasında çok büyük etken olmuştur. Lüks konutların hızla yükselmesinde de büyük rolü vardır. Beylikdüzü oldukça eski bir yerleşim yeri olmasıyla M.Ö 7.yüzyıla kadar yaşam belirtisi bulunmaktadır. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Beylikdüzü'nün ilk sakinleri Helenlerdir. Bizans ve Osmanlı zamanında orduların konaklama yeri olan Beylikdüzünde o dönemlerde ordulardan başka konaklama yapılmamıştır.

Tarihimizde Beylikdüzü, "Garden" ve "Kavaklı" isimleriyle anılmaktaydı. Kurtuluş savaşı sonrasında Yunanistandan gelen türk yurtdaşlarımıza yerleşim yeri olduğuna söyleyelim. Beylikdüzü'nün büyümesinde ki bir diğer etken ise 1999 yılındaki marmara depremidir. Yurtdaşlarımızın marmara depreminde yaşadığı korku ile Beylikdüzü ilçesine yönelmiş ve ilçenin bu tarihte hızla büyüme göstermiştir. 

 

Beylikdüzü Gezilecek Yerler : 

 

Sultan Süleyman Kervansarayı :   Osmanlı mimarileri tarafından yapılan kervansaraylara şehir içerisinde yapılanlara han , şehir dışındakilere ise menzil hanı denilmekteydi. Çatısının orjinal hali kurşun kaplı olduğundan dolayı Kurşunlu Han ismiylede anılmaktaydı Kervansaray. Görülmesi gereken yerlerden biri olan Sultan Süleyman Kervansarayı adeta bir tarih kokusu içeriyor orada olup ta kokusuyla hayallere dalmamak elde değil gerçekten bizleri alıyor eski Osmanlı dönemine kadar götürüyor.

 

Menzil Külliyesi :   16.yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman ve Sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa tarafından imar edilmiştir. Kanuni Sultan Süleyman  köprü, kervansaray ve çeşme yaptırıken, Sokullu Mehmet Paşa kendi adıyla Sokullu Mescidi, 16 dükkan ve 9 oda yaptırmıştır. Ancak Sokullu Mehmet Paşa'nın yaptırğıdı dükkan ve odalar günümüze kadar malesef gelemedi. Külliye 1998 yılında restore edilmiş, ve çevre düzenlemesiyle yeni ismi olan "Kültür Park" olarak halka açık mekan haline getirilmiştir. Restore edilmesinden dolayı eski görünümünü kaybettiği için ve bazı yapıtların günümüze kadar gelmemesi gerçekten tarihi yapılarımıza sahip çıkmamız gerektiğini bizlere tekrar gösteriyor.

 

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi :    1996 yılından beri faaliyet gösteren ve Beylikdüzü ilçesinin hızlı konutlaşmasında büyük rol oynayan Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi, artan proje sayısı nedeniyle uluslararası standartlarında modern bir altyapıya sahiptir. Yurt dışı ve Yurt içinden her yıl 1-2 milyon insanı ağırlayan Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi Beylikdüzü ekonomisinde büyük gelişim ve canlanma sağlamıştır. Gelen Misafirlerini Özyurtlar Residence ve Hera Club 'ta ağırlamaktadır. Gelen misafirlerin beylikdüzü günlük kiralık daire ve beylikdüzü günlük kiralık ev sektöründe konaklama yaptırarak Tüyap Fuar ve Kongre Merkezine çok yakın olmasını sağlamıştır.

 

Beylikdüzü'nde Ne Yenir?

Beylikdüzü'nün son yıllardaki hızlı gelişmesiyle bir çok iş sektörü faaliyete geçmiştir. Birçok yiyecek ve içeçek sektörleri bulunmaktadır. Gerçekten yöresel bir lezzet arıyorsanız benimde sevdiğim bir lezzet olan yöresel lezzetimizi bulabileceğiniz Alanazik Gaziantep Mutfağı bulunmaktadır. Yaptığı yiyecekler ile gerçekten parmaklarınızı yememek için kendinizi zor tutacaksınız.

 

Tüyap Döner Kule :   Beylikdüzünün simgesi haline gelen Tüyap Döner Kule , Tüyap Fuar ve Kongre Merkezinin hemen yanında 165 metre uzunluğunda ki Kule. ilk başlarda tv kullanımı için yapılmış fakat gerekli izinleri verilmediği için döner kuleye çevrilmiştir. Tamamen Beylikdüzü ve Büyükçekmece'nin büyüleyici manzarasına sahip kulenin restorana çevrilmesi düşünülmektedir.


Yazar: Abbas Yolcu

YORUMLAR

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun.